Po raz kolejny w dniu 08.05.2026 r. zorganizowaliśmy dla członków naszego Uniwersytetu wyjście na wystawę
multisensoryczną firmy ART BOX Experience w Fabryce Norblina. Tym razem na powierzchni 800 m kwadratowych
zaprezentowano nam ekspozycję „Leonardo versus Michał Anioł. Pojedynek Geniuszy Renesansu”. Łączy ona wyborną sztukę
z nowoczesną technologią.
Legendarna rywalizacja dwóch najwybitniejszych artystów w historii sztuki rozpoczęła się we Florencji w 1503 roku w
murach Palazzo Vecchio. Nie została ona wtedy rozstrzygnięta, gdyż freski, które mieli obaj artyści namalować, nie zostały
ukończone. To zwiedzający wystawę mogą, po zakończeniu jej oglądania, rozstrzygnąć ten symboliczny pojedynek.
Dwaj geniusze, choć żyli w tym samym czasie (Leonardo 1452-1519, Michał Anioł 1475-1564), znali się i pracowali
dla tych samych mecenasów, reprezentowali zupełnie odmienne podejście do twórczości. Mottem twórczości Leonarda była
sentencja „Mądrość jest córką doświadczenia”, zaś Michała Anioła „Tylko Bóg tworzy. My go zaledwie naśladujemy”.
Leonardo jest najwybitniejszym artystą-uczonym wszechczasów. U podstaw jego twórczości leżało niemal obsesyjne
obserwowanie przyrody, kalkulowanie proporcji i badanie świata. Wszystkie obserwacje poddawał szczegółowej analizie, stąd
wynikała jego wielkość wynalazcy. Malarstwo stanowiło dla Leonarda sztukę najwyższą. Uważał je za wznioślejsze od rzeźby,
gdyż wymagało większego wysiłku intelektualnego niż fizycznego. Do dziś Leonardo stanowi źródło inspiracji w sztuce i nauce.
Michał Anioł za najwyższą ze sztuk uważał rzeźbę. Postrzegał ją jako akt objawienia – sposób wydobycia postaci
uwięzionej w bloku marmuru. Zarówno jego Dawid – symbol wolności obywatelskiej i doskonałości, jak i Stworzenie Adama
ukazują doskonałą harmonię, jedność człowieka i Boga osiągniętą poprzez piękno ludzkiego ciała. W słynnej Piecie osiągnął
niezwykła równowagę między pięknem a cierpieniem. Jako główny architekt Bazyliki św. Piotra Michał Anioł zaprojektował jej
słynną kopułę i pracował nad nią do ostatnich dni swojego życia.
W kolejnych salach oglądamy dwie odmienne pracownie artystów – rzeźbiarską Michała Anioła i malarsko-
wynalazczą Leonarda da Vinci. Sercem wystawy jest immersyjny pokaz audiowizualny całokształtu twórczości naszych
bohaterów. Tutaj też odtworzono rzymskie Bocca Della Verita – Usta Prawdy, które nie odgryzają ręki, za to wypluwają
ciekawostki związane z artystami. W następnej sali zakładamy gogle i lądujemy we Florencji.
Na końcu ekspozycji uczestnicy zwiedzania, analizując twórczość, postawy artystyczne, idee bohaterów wystawy,
biorą udział w głosowaniu, w którym każdy dokonuje wyboru swojego mistrza. Stanowisko wyborcze pozwala zdecydować czy
jesteś w Teamie Leonarda czy w Teamie Michała Anioła. Wyniki głosowania są aktualizowane na żywo i wyświetlone w
ostatniej sali wystawowej.
Zdecydowanie warto odwiedzić wystawę „Leonardo versus Michał Anioł”, gdyż jest jedną z najciekawszych
immersyjnych wystaw w Warszawie w ostatnich latach.
Opracowała: Ewa Wasińska















