UTW AWF Warszawa

 


Reminiscencje ze spaceru po warszawskiej Saskiej Kępie

Dzień 13 czerwca 2022 r. był pochmurny i zanosiło się na deszcz lecz pogoda okazała się dla nas łaskawa, a deszcz faktycznie lunął ale dopiero ok. godz. 14, czyli po zakończeniu spaceru. Rozpoczął się on o godz. 12.00 przy Rondzie Waszyngtona na warszawskiej Pradze Południe, do której administracyjnie należy Saska Kępa. Spacer poprowadziła jak zawsze niezawodna Elżbieta Zatorowska. Osiedle Saska Kępa ma wiele podobieństw do Żoliborza, którą to dzielnicę odwiedziliśmy w kwietniu br.

Czytaj więcej: Reminiscencje ze spaceru po warszawskiej Saskiej Kępie

 


Reminiscencje ze spaceru po warszawskim Żoliborzu

 W pięknym, słonecznym dniu 13.04.2022 r. razem z przewodniczką Panią Elżbietę Zatorowską odbyliśmy dwugodzinny niezwykle interesujący spacer po Żoliborzu, najmniejszej, a jednocześnie najbardziej urokliwej dzielnicy Warszawy. Spotkanie rozpoczęliśmy pod kinem Wisła przy pl. Wilsona, skąd przeszliśmy do parku im. Stefana Żeromskiego. Tam, pod pomnikiem z 1936 roku „Aliny-dziewczyny z dzbanem”  autorstwa Henryka Kuny, zostaliśmy zapoznani z pojęciem modernizmu czyli nowoczesności. Pod tym terminem kryje się ogół tendencji nowatorskich w architekturze, literaturze i sztuce końca XIX i początku XX wieku. Duża część powstającego właśnie wtedy Żoliborza wybudowana została w tym stylu. Charakteryzuje się on prostotą, jasnością, geometrycznością brył  o płaskich dachach („domy pudełka”, „domy okręty”), brakiem dekoracji, pasmowymi oknami, zastosowaniem żelbetonowych słupów i nowoczesnych materiałów do budowy. Zadbano również o dostęp do wspólnych terenów zielonych na dachach lub podwórkach. 

Czytaj więcej: Reminiscencje ze spaceru po warszawskim Żoliborzu

 

 


Reminiscencje ze spaceru po ulicy Miodowej

Blisko dwugodzinny spacer po Warszawie, poprowadzony przez przewodniczkę Panią Elżbietę Zatorowską w dniu 26.10.2021 r., nosił nazwę „Ulica Miodowa – rezydencje i kościoły”. Tym razem, przy pięknej słonecznej pogodzie, spotkaliśmy się pod kolumną Zygmunta i odwiedziliśmy, odsłonięty wiosną bieżącego roku, pomnik architekta prof. Jana Zachwatowicza, generalnego konserwatora zabytków w latach 1945-1957, dzięki któremu nasza Starówka odzyskała dawny blask i została wpisana w 1980 r. na listę Światowego Dziedzictwa  UNESCO.

Czytaj więcej: Reminiscencje ze spaceru po ulicy Miodowej


Reminiscencje ze spaceru po historycznych placach Warszawy: Bankowym, Teatralnym i Saskim

Tym razem zostaliśmy zaproszeni przez przewodniczkę Panią Elżbietę Zatorowską, w dniu 05.11.2021 r., na ponad dwugodzinny niezwykle interesujący spacer po historycznych placach Warszawy. Choć odbył się on przy dość zimnej i wietrznej pogodzie to frekwencja, humory i zainteresowanie prezentowanymi obiektami dopisały. 

Czytaj więcej: Reminiscencje ze spaceru po historycznych placach Warszawy

 


INFORMACJA O WYCIECZCE UTW AWF w Warszawie, która odbyła się 11.06.2021

Minęło 1,5 roku od ostatniej wycieczki zorganizowanej przez UTW AWF a więc kiedy tylko poluzowano obostrzenia związane z covidem  zorganizowaliśmy 1-dniową wycieczkę. Wszyscy byliśmy spragnieni wyjazdów a przede wszystkim kontaktów ze znajomymi

Bardzo szybko zebrała się grupa i wyruszyliśmy Szlakiem Jabłkowym po południowym Mazowszu. Poznawaliśmy ciekawostki Ziemi Grójeckiej.

Czytaj więcej: Szlak Jabłkowy po południowym Mazowszu