INFORMACJA O WYCIECZCE UTW AWF w Warszawie, która odbyła się 11.06.2021
Minęło 1,5 roku od ostatniej wycieczki zorganizowanej przez UTW AWF a więc kiedy tylko poluzowano obostrzenia związane z covidem zorganizowaliśmy 1-dniową wycieczkę. Wszyscy byliśmy spragnieni wyjazdów a przede wszystkim kontaktów ze znajomymi
Bardzo szybko zebrała się grupa i wyruszyliśmy Szlakiem Jabłkowym po południowym Mazowszu. Poznawaliśmy ciekawostki Ziemi Grójeckiej.
Jak zwykle wycieczkę zorganizowaliśmy przy współpracy z p. Piotrem Kociszewskim z BP PITUR. Mieliśmy wsparcie w postaci dofinansowania wycieczki przez m.st. Warszawa z projektu Strefy Aktywnego Seniora 2019-2022.
Wszyscy uczestnicy wycieczki byli zaszczepieni, więc czuliśmy się w miarę komfortowo.
W programie wycieczki był spacer po największym w Polsce obszarze przyrodniczym będącym skupiskiem Rezerwatu Modrzewia.
Następnie odwiedziliśmy Małą Wieś, gdzie mogliśmy zwiedzić klasycystyczny zespół pałacowo parkowy projektu H. Szpilowskiego z końca XVIII wieku / obecnie jest to kompleks hotelowy/.
Zwiedziliśmy odnowione wnętrza pałacowe i wysłuchaliśmy bardzo ciekawych opowieści dot.rodziny, która zamieszkiwała ten pałac nieprzerwanie od 160 lat.
Pałac to miejsce historyczne. Kiedyś był domem rodzinnym, potem okazałą rezydencją premiera Józefa Cyrankiewicza. Był także unikatowym państwowym ośrodkiem konferencyjnym.
Pałac ma 235 lat. Zmieniał się na przestrzeni lat – zmieniały się wnętrza, ich przeznaczenie. Zmieniało się także otoczenie pałacu.
Zawsze jednak każdy gospodarz cos po sobie pozostawiał – swoja prace, serce, swoje pomysły.
Odbyliśmy także spacer po ogrodach pałacowych.
Po zwiedzeniu Pałacu i ogrodów pałacowych udaliśmy się do Bełska Dużego – odwiedziliśmy kościół p.w. św. Trójcy z XVIII wieku, także projektu H. Szpilowskiego . Wysłuchaliśmy ciekawej opowieści ks .proboszcza dot. osób, które były związane z tym kościołem.
Odwiedziliśmy także Lewiczyn w którym jest drewniany modrzewiowy kościół p.w. św. Wojciecha i Marcina. Kościół ten odwiedził m.in. Król Jan III Sobieski.
W drodze powrotnej do Warszawy odwiedziliśmy Grójec.
Wycieczka jak zwykle dała nam dużo zadowolenia, możliwość poznania ciekawej historii ziemi grójeckiej.
Cieszyło nas także to, że mogliśmy być po tak długiej przerwie znów razem i cieszyć się sobą.
Dziękujemy p. Piotrowi za wspaniałą organizację i atmosferę.
Wróciliśmy do Warszawy w godzinach wieczornych i z nadzieją na ponowne spotkanie na kolejnej wycieczce.
Przygotowała: Helena Krajewska Remisiewicz