UTW AWF Warszawa

Nasza wizyta w Muzeum Polin

W dniu 14.11.2019 r. odwiedziliśmy Muzeum Polin, aby obejrzeć bardzo ciekawą, nowoczesną i estetycznie zaprojektowaną wystawę pt. „Gdynia – Tel Awiw”. Wystawa ta jest związana z obchodami 100-lecia powstania miasta Gdyni, 110-lecia powstania Tel Awiwu i 100-lecia założenia niemieckiej uczelni Bauhaus, której program ukształtował nowoczesne oblicze obu miast.

Pomimo odległości ok. 3000 km miasta łączy bardzo wiele. Oba powstały w tym samym czasie, dla obu narodów były miastami marzeń, są portami – bramami na świat, a jednocześnie eleganckimi kurortami i perełkami modernistycznej architektury. „Białe miasta” odegrały podobną rolę w historii Polski i Izraela. Stanowiły symbol nowoczesności i dumy nowych państw: Polski odradzającej się po 123 latach niewoli i nowo powstającego Izraela.

Na wystawie zgromadzono zdjęcia i makiety najpiękniejszych budynków Gdyni i Tel Awiwu, archiwalne zdjęcia, dokumenty i filmy pokazujące codzienne życie i święta ich mieszkańców, plakaty propagandowe i promocyjne, przedmioty z epoki, fragmenty zastawy ze statku M/S „Piłsudski” i dzieła artystów nawiązujący swoją twórczością do historii i współczesności obu miast.

Symbolami obu miast są kolory: biały (ściany budynków), niebieski (morze) i żółty (piasek i słońce).

Opracowała Ewa Wasińska