UTW AWF Warszawa

„Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918-1939” w Domu Spotkań z Historią

 Jest w Warszawie, przy ul. Karowej 20, kameralne i przyjazne miejsce wystawiennicze pn. Dom Spotkań z Historią. Właśnie tam w dniu 13.12.br. grupa naszych słuchaczy obejrzała bardzo ciekawą wystawę „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918-1939”. Również ta ekspozycja ma związek z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a jej część jest również prezentowana na pobliskim skwerze ks. Jana Twardowskiego.

 Autorami zdjęć są znakomici fotoreporterzy przedwojennej agencji Światowid należącej do krakowskiego koncernu wydawniczego „Ilustrowany Kurier Codzienny”. Fotografie, których jest ponad 300, udostępniło Narodowe Archiwum Cyfrowe, a podpisy sporządził varsavianista Ryszard Mączewski. Po wystawie oprowadzała nas kurator Anna Brzezińska.

Wchodząc na wystawę przez symboliczną bramę (powiększone zdjęcie bramy budynku przy ul. Bugaj 16 na Powiślu) rozpoczęliśmy podróż po uliczkach, zaułkach i parkach stolicy II Rzeczpospolitej. Mogliśmy śledzić zmiany jakie w niej zachodziły od momentu odrodzenia Polski do wybuchu II wojny światowej. Zdjęcia tylko w pierwszej sali są pokazane w porządku chronologicznym, zaś w następnych są ułożone tematycznie, a głównymi bohaterami są miasto i jego mieszkańcy. Fotoreporterzy, którzy coraz częściej w latach 20. i 30. używali aparatów małoobrazkowych takich jak Leica, uwiecznili zarówno eleganckie rejony centrum stolicy jak i zapuszczali się w biedniejsze okolice Powiśla, Czerniakowa, Ochoty i dzielnic żydowskich. Ten kontrast na wystawie dobrze oddaje zestawienie zdjęć pięknie oświetlonego Nowego Światu, wypoczynku eleganckich mieszkańców w Ogrodzie Saskim czy balu karnawałowego w ASP z fotografiami bosych dzieci z osiedla dla bezdomnych na Żoliborzu, przytułku dla kobiet i ruder na ulicy Młynarskiej i Wolskiej.

Rytm tętniącej życiem stolicy pokazują zdjęcia bazarów, hal targowych, zawodów sportowych, statków na Wiśle, zabaw na świeżym powietrzu, pracujących robotników, podwórkowych muzykantów, uczniów i studentów, wojskowych, artystów i polityków fotografujących się z ludźmi, a także agitatorów politycznych podczas kampanii wyborczych do rady miasta. Uwieczniony został również prezydent Starzyński kreślący plany rozwoju Warszawy.

O dynamicznym rozwoju miasta na przestrzeni 20. lat świadczą nowe inwestycje: Prudential przy Placu Napoleona, dworzec lotniczy na Okęciu i kolejowy Wiedeński, tor wyścigów konnych na Służewcu, czy Centralny Instytut Wychowania Fizycznego, którego zdjęcia również udało nam się odszukać.

Ekspozycję kończy zdjęcie uśmiechniętych młodych ludzi kopiących, na wezwanie Prezydenta, rowy przeciwlotnicze przy Placu Małachowskiego, tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Obejrzenie tej ciekawej wystawy warto polecić znajomym, a samemu zadumać się nad losem naszego pięknego, heroicznego miasta i jego mieszkańców, którzy doświadczyli tak wielu okrucieństw i zniszczeń z rąk hitlerowskich oprawców; miasta, które odrodziło się jak Fenix z popiołów.

 

Opracowała Ewa Wasińska