UTW AWF Warszawa

W dniu 18.01.2018 r. w ramach programu „kultura  dostępna” zwiedziliśmy w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza,  za jedyne 1,0 zł od osoby, dwie interesujące wystawy. Nosiły one tytuł: „Bibeloty do gabloty” i „Kolaże Wisławy Szymborskiej”.

Z okazji 65-lecia działalności Muzeum Literatury przygotowano ekspozycję drobiazgów na co dzień zamkniętych w magazynie tzw. „muzealnych bibelotów” często dziwnego i niejasnego przeznaczenia. Należą do nich rękopisy, książki, przybory do pisania i rysowania, fifki, wagi do listów, filiżanki, futerały na okulary, fotografie, pukle włosów, części garderoby i wiele innych przedmiotów należących do czołowych polskich pisarzy, poetów i literatów.

Największe wrażenie na zwiedzających zrobiły, moim zdaniem, m.in.: spodnie należące do Melchiora Wańkowicza, zawartość blatu biurka Leopolda Staffa, maszyna do pisania Ryszarda Kapuścińskiego, serwetka z rękopisem wiersza Władysława Broniewskiego, odlew ręki Juliana Tuwima i filiżanki z portretami jego dziadków, figurki plastikowe produkowane w Argentynie przez Witolda Gombrowicza, cukierki „patriotyczne”, a także liczne zdjęcia sławnych Polaków z ich dziecinnych lat.

 

Wystawa z kolażami, albo jak sama poetka mówiła wyklejankami, Wisławy Szymborskiej liczy ponad sto prac pochodzących ze zbiorów Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz warszawskiego Muzeum Literatury. Pozapoetycka twórczość polskiej Noblistki okazała się bardzo ciekawa i odkrywcza. Świadczy ona o wyjątkowo bujnej wyobraźni i nieprzeciętnym poczuciu humoru autorki. Szymborska przez wiele lat tworzyła pocztówkowe kolaże, które wysyłała przyjaciołom i ludziom bliskim.

Szczególnie dużo jest kolaży z życzeniami noworocznymi i innymi, a także komentarzami do faktów z życia osób o których pamiętała. Przyjaciele poetki czekali na te jej wyklejanki z niecierpliwością. Materiały do ich produkcji znajdywała sama. Pochodziły ze starych pocztówek, gazet, magazynów i innych publikacji.

 

Są to niewątpliwie małe dzieła sztuki, który odwiedziły już szereg wystaw w całym kraju.

 Opracowała Ewa Wasińska