UTW AWF Warszawa

Opis wyprawy do Muzeum Warszawy

W dniu 12.10.2017 odwiedziliśmy otwarte po długim remoncie w maju br. Muzeum Warszawy mieszczące się w ośmiu kamienicach na północnej stronie Rynku Starego Miasta. Muzeum to istnieje od dawna, bo od 1936 r., początkowo jako Muzeum Dawnej Warszawy, a od 1950 r., po powojennej odbudowie, jako Muzeum Historyczne m.st. Warszawy. Po gruntownym remoncie w latach 2014-2017 muzeum otrzymało nazwę Muzeum Warszawy z wystawą główną pn. „Rzeczy Warszawskie”.

Ekspozycja składa się z trzech części: Dane warszawskie (kompendium wiedzy statystycznej o Stolicy na przestrzeni wieków), Dzieje kamienic (informacje o kamienicach w których funkcjonuje muzeum, ich historia i bieżące znaczenie) oraz osiem z docelowych dwudziestu jeden tzw. Gabinetów, w których zgromadzono ok. 7,5 tys. muzealiów. Są to wyłącznie oryginały: rzeczy codzienne i odświętne, dzieła sztuki i przedmioty użytkowe, pamiątki po ludziach i wydarzeniach. Udostępnione zwiedzającym Gabinety to: Gabinet archeologiczny, Gabinet syren warszawskich, Gabinet pomników warszawskich, Gabinet pocztówek, Gabinet suwenirów, Gabinet widoków Warszawy, Gabinet portretów i najciekawszy wg mnie Gabinet sreber i platerów warszawskich.

 

Późną wiosną 2018 r. planowane jest udostępnienie zwiedzającym kolejnych wystaw, m.in.: zegarów, ubiorów, opakowań, fotografii, relikwii, planów i map Warszawy i innych.

Wisienką na torcie tego bardzo ciekawego Muzeum jest zachowany w najwyższej kamienicy malowany ręcznie drewniany sufit oraz punkt widokowy, z którego można oglądać piękne, wręcz pocztówkowe widoki Starówki oraz Śródmieścia Warszawy.

 

Ewa Wasińska