UTW AWF Warszawa

WSPOMNIENIE CZARNOGÓRY 09/2019

Wycieczka do Czarnogóry była dla nas przedłużeniem lata, bowiem Czarnogóra przywitała nas piękną, słoneczną pogodą.

Spotkaliśmy się na lotnisku Okęcie w Warszawie z dobrymi humorami. Po dwóch godzinach lotu wylądowaliśmy w stolicy Czarnogóry Podgoricy, skąd autokarem udaliśmy się na miejsce zakwaterowania.

Mieszkaliśmy w miejscowości Rafailovici / niedaleko Budvy/ w hotelu LA MER. Hotel oddalony był od brzegu morza ok. 200 metrów. Jedliśmy w hotelowej restauracji, która mieściła się przy nadmorskiej promenadzie.

O ile hotel spełnił nasze oczekiwania to jedzenie nie bardzo przypadło nam do gustu. Typowo bałkańskie – nie wszystkim smakowało.

W programie wycieczki mieliśmy codzienne odwiedzanie różnych ciekawych miejsc w Czarnogórze. Podziwialiśmy przepiękne krajobrazy.

Byliśmy w BUDVIE, KOTORZE – mieście, które jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zobaczyliśmy także PERAST, CETINJE – dawną stolicę Czarnogóry, STARY BAR – gdzie zwiedziliśmy kamienne miasto liczące ponad 2500 lat! Każde z wymienionych miast ma swoją historię i bardzo piękne miejsca, które warto odwiedzić.

Największe  jednak wrażenie zrobił na nas przejazd serpentynami nad Boką Kotorską. Widoki cudowne!!!

Mogliśmy skorzystać także z rejsu po Zatoce Kotorskiej. Rejs połączony był z Fish Picnikiem. Degustacja owoców morza, ryb oraz wina i rakiji poprawiła nam bardzo humory.

W programie wycieczki była także możliwość odwiedzenia w ramach wycieczki fakultatywnej - Północnej Albanii. Zainteresowanych osób było dużo i mogliśmy ta wycieczkę zrealizować.

Odwiedziliśmy dwa miasta: SKODRĘ i KRUJI – miasteczko o urokliwych wąskich uliczkach i czerwonych dachach.

Niespodzianką dla nas była wizyta w czarnogórskim gaju oliwnym, gdzie goszczeni byliśmy na pikniku przez Mamę naszego przewodnika p. Alana.

Mogliśmy popróbować smakołyków czarnogórskich takich jak  oliwa, sery.

Nasza gospodyni opowiedziała nam o produkcji oliwy, rakiji i serów wg starych czarnogórskich przepisów. Była to urocza Pani, która z dużym zaangażowaniem

mówiła nam o swoim ciekawym życiu w Czarnogórze.

 

Wycieczka do Czarnogóry spełniła nasze oczekiwania, mogliśmy podziwiać piękne krajobrazy, zwiedzić piękne miasta z bogatą historią oraz chłonąć klimat czarnogórskiego kraju.

Dziękujemy p. Piotrowi z BP PITUR za zorganizowanie wycieczki a p. Ani Pawlaczyk – naszej pilotce za pomoc oraz realizację programu wycieczki.

 

Tekst i zdjęcia: Helena Krajewska Remisiewicz