UTW AWF Warszawa

 GARDA  - WIDOKI JAK MARZENIE część II

 Tym razem przybliżę Wam niektóre miasteczka położone nad Gardą, które będziemy odwiedzać.

 MALCESINE – to urodziwe, średniowieczne miasteczko położone we wschodniej części Jeziora Garda. Zachwycają  tutaj odrestaurowane kamieniczki, kameralne place i niewielki port rybacki. Ten port rybacki potwierdza fakt, że niegdyś była to typowa wioska rybacka.

Z placu przed Municipio /Ratusz/ możemy rozpocząć spacer po gąszczu wąskich, średniowiecznych uliczek. Znajdziemy tu sklepiki z lokalnymi przysmakami i alkoholami, butiki z odzieżą , pachnące kawą bary.

Największą atrakcją jest stacja kolejki linowej na szczyt Monte Baldo. To jedyna na świecie kolejka, gdzie w trakcie wjazdu wagonik pomału obraca się wokół własnej osi.

W pierwszym etapie pokonujemy 1512 m – wznosimy się 463 m w stosunku do dolnej stacji. Kolejnym etapem jest odcinek 2813 m a różnica wysokości to aż 1187 m. To w trakcie II odcinka wagonik obraca się wokół własnej osi.

Najbardziej znanym zabytkiem miasta jest zamek Castello Scaligero.

 RIVA DEL GARDA – to miejscowość, gdzie historyczne centrum jest jeszcze pozostałością z czasów, gdy dominowała w tym rejonie Austria.

Spacerując po miasteczku odczuwamy nie tylko to, że łączą się tu wpływy włoskie i niemieckie. Kamienice mają typowo alpejski wygląd, a roślinność jest wyjątkowo zadbana.

Stare Miasto Riva del Garda to największa atrakcja miasteczka. Koniecznie należy przespacerować się głównym deptakiem miasta i odwiedzić największe place.

Nieustannie  widzieć będziemy górującą nad miastem Monte Baldo / góra o wysokości 2218 m n.p.m./.

Na szczególną uwagę zasługuje plaża w parku przy jeziorze.

LIMONE SUL GARDA – urocze miasteczko położone w cieniu ogromnego klifu w zachodniej części jeziora. Miasteczko kojarzone jest z owocami cytrusowymi. Cytryny królują wszędzie i pod różnymi formami, m.in.  słynny likier, cudowne lody cytrusowe, ceramika z cytrusami…

Nazwa miasteczka przypisywana jest tym owocom, ale nic bardziej mylnego. „Limem” z łaciny oznacza „granicę”. W przeszłości dostępność Limone była tylko od strony jeziora lub szlakiem górskim.

Stare Miasto leży u stóp stromej góry Dosso dei Roveli . Wszędzie czuć intensywny zapach kwiatów, owoców cytrusowych, pnącego białego jaśminu, rozmarynu, bazylii.

Co krok spotyka się niezwykłe wąskie, cieniste uliczki, stare domy, bujną roślinność, klimatyczne zaułki. W powietrzu unosi się lekka mgiełka.

PIEVE DI TREMOSINE – jest to gmina w prowincji miasta Brescia. Sołectwo, w którym ma siedzibę Urząd Gminy to Pieve.

Pieve położone jest na wysokości 414 m, choć wysokość zmienia się tu bardzo, od poziomu jeziora do najwyższych szczytów.

Ze względu na bliskość jeziora klimat jest tu łagodny zimą i ciepły, ale nie parny w sezonie letnim.

Warunki te pozwalają na rozwój roślinności typowo śródziemnomorskiej.

Atrakcją Pieve są Tarasy Grozy. Najlepszy widok z hotelu Paradiso.

W tym miasteczku znajduje się nasze miejsce pobytu – hotel „Stella dell Oro”.

 

O atrakcjach Bergamo, Werony i Mediolanu dowiemy się już na miejscu.

Odliczajmy zatem dni do wylotu 31 maja br.

 Przygotowała: Helena Krajewska Remisiewicz na podstawie portalu: www.kierunekwlochy.pl i www.cudownyswiat.blogspot.com