UTW AWF Warszawa

JOGA - to ćwiczenia dla wszystkich - tych co wierzą i tych co nie wierzą w skuteczność ćwiczeń.

Według Wikipedii joga to jeden z sześciu ortodoksyjnych systemów filozofii indyjskiej zajmujący się związkami pomiędzy ciałem a umysłem. W celu zniesienia uciążliwości związanych z intensywnością praktyczną znacznie rozwinęła się jedna z jej gałęzi zwana hatha-jogą – w świecie zachodnim utożsamiana z zestawem ćwiczeń fizycznych i umysłowych, uprawiana głównie dla zdrowia. Na naszym UTW AWF, w poprzednich semestrach, ćwiczyliśmy tai-tchi pod okiem sympatycznego pana Michała. Niestety nasz instruktor zmienił miejsce zamieszkania, a co za tym idzie nasze zajęcia przestały istnieć. 

Pani prof. Ewa Kozdroń zaproponowała nam inny rodzaj ćwiczeń – jogę. Nie bardzo wiedzieliśmy, co to są za ćwiczenia. Czekaliśmy na pierwsze zajęcia! Zapisało się dość dużo osób … oczywiście głównie kobiety.

Prowadząca, pani Milena jest bardzo miłą osobą, która ma niesamowite pokłady cierpliwości dla nas. Po pierwszych zajęciach niestety część osób zrezygnowała, reszta pozostała i próbuje ćwiczyć. Joga to mnóstwo pozycji – asan. Każda z nich ma swoje odmiany i modyfikacje dostosowujące ćwiczenia do możliwości osób ćwiczących. Mogą to być asany wzmacniające mięśnie, zwiększające ich wytrzymałość, poprawiające elastyczność czy sylwetkę. Może to być asana relaksująca. Joga pomaga rozluźnić ciało, wzmacnia mięśnie kręgosłupa, przyspiesza krążenie krwi, a co za tym idzie pomaga dotlenić wszystkie komórki ciała. Pomaga również wyciszyć się i zrelaksować.

Podczas ćwiczeń ważne jest także kontrolowanie oddechu – jest to jedna z podstawowych zasad jogi.

Próbujemy oswoić się z nazwami i z samymi ćwiczeniami. Niektóre nie są dla nas wcale łatwe, ale pani Milena twierdzi, że trening czyni mistrza! Ćwiczymy, ćwiczymy… każdą pozycję wykonujemy osobno, kładąc nacisk na prawidłowe oddychanie. Należę do osób lubiących wyzwania i dlatego yogę ćwiczę … zdarzyło się, że na zajęcia przyszłam z bólem kręgosłupa. Nie wierzyłam, że ćwiczenia mnie rozluźnią. Zaskoczona byłam niezmiernie, kiedy po ćwiczeniach wychodziłam z sali ćwiczeń całkowicie rozluźniona i zrelaksowana. Należy uwierzyć w siebie, swoje możliwości, a reszta będzie na pewno sukcesem! Ćwiczmy więc jogę! Zapraszamy!

 

Helena Krajewska Remisiewicz