Ostatni, w letnim semestrze roku akademickiego 2025/2026, spacer po Warszawie odbył się w pięknym słonecznym dniu
22.05.2026 r. W licznym gronie odwiedziliśmy wiele miejsc, w których każdy z nas był wielokrotnie, a które odkrywaliśmy na nowo.
Majowa zieleń, ciekawe opowieści i piękniejąca z każdym rokiem Warszawa pozwoliły nam przez 1,5 godziny podziwiać uroki naszego
miasta. Zbiórka pod kultowym Pałacem Kultury i Nauki umożliwiła Panu Piotrowi Kociszewskiemu opowiedzenie nam o ważnych
wydarzeniach związanych z historią i współczesnością tego miejsca. W ostatnim czasie zmieniło się ono nie do poznania. O dawnych
niechlubnych latach przypomina trybuna honorowa, a nowoczesność wiąże się ascetycznym z gmachem MSN, będącym w budowie
budynkiem teatru TR i piękną roślinnością.
Z Placu Centralnego (dawniej Defilad) udaliśmy się przebudowywaną ulicą Złotą na Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha”,
znajdujący się na tyłach domów towarowych. Idąc śladami gwiazd filmowych doszliśmy do modernistycznego ZODIAK-u Warszawskiego.
Dawniej był tu popularny bar szybkiej obsługi, a obecnie, otwarty po generalnym remoncie w 2018 r., Pawilon Architektury, w którym
odbywają się wystawy, debaty i zajęcia edukacyjne.
Następnie ulicą Chmielną, która dzięki rewitalizacji nabrała od niedawna nowego blasku, udaliśmy się na Plac Pięciu Rogów
znajdujący się u zbiegu ulic: Brackiej, Zgody, Szpitalnej, Chmielnej i Kruczej. Mieści się tam zabytkowy Dom Towarowy Braci
Jabłkowskich. Jest to jedna z ikon przedwojennego handlu. Również po wojnie, od 1951 r. był duży kompleks handlowy – Centralny Dom
Dziecka (CDD). Obecnie miejsce targów, konferencji i innych wydarzeń. W 2023 roku na placu odsłonięto dwutonową rzeźbę akustyczną w
kształcie jaja – „Pisklę. Drozd śpiewak” Joanny Rajkowskiej wykonaną z gipsu akrylowego. W bramie przy ul. Chmielnej 21 pojawił
natomiast się w kwietniu br. nowy wspaniały mural inspirowany warszawskimi pocztówkami z początków ubiegłego stulecia.
Pomysłodawcą i autorem projektu jest Piotr Glegoła.
Przepełnieni miłymi wrażeniami rozstaliśmy się w okolicach ulicy Nowy Świat.
Opracowała Ewa Wasińska















